Wybierz język / Select language
Bezpieczeństwo produktów

AMACO oferuje szeroką gamę produktów oznaczonych jak „nadające się do kontaktu z żywnością”. Czy oznacza to, że można mieć pewność, że powstała przy ich wykorzystaniu ceramika użytkowa jest bezpieczna i może mieć kontakt z żywnością? Tak, warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

1. Szkliwo spożywcze to takie, które w swoim składzie nie zawiera ołowiu i kadmu w czystej postaci. Jest bardzo mało prawdopodobne, by szkliwa oznaczone jako "spożywcze" mogły stworzyć mieszankę niespożywczą. Jednak zmienne, takie jak krzywa wypału, grubość nałożenia szkliwa oraz ilość połączonych ze sobą szkliw, mogą mieć wpływ końcowy produkt ceramiczny. AMACO korzysta z usług certyfikowanych toksykologów, którzy sprawdzają oferowane przez nas produkty pod kątem wszelkich ostrzeżeń dotyczących ich bezpieczeństwa. AMACO zastrzega sobie, że nie wszystkie połączenia szkliw zostały przetestowane pod kątem "spożywczości" ze względu na ilość możliwych kombinacji, jak i dużą liczbę zmiennych (masa ceramiczna, krzywa wypału). Jeśli zależy Ci na 100% pewności, że Twoje prace mogą być wykorzystywane w charakterze zastawy stołowej, zalecamy specjalistyczne testy. W Polsce podmiotami certyfikującymi wyroby ceramiczne są laboratoria akredytowane przez Państwowy Zakład Higieny.


2. Praca ceramiczna nadająca się do kontaktu żywnością to taka, która została przygotowana na bazie składników przystosowanych do kontaktu z żywnością (m.in. masa ceramiczna, farby podszkliwne, szkliwa) i odpowiednio wypalona. Do kontaktu z żywnością nie nadają się prace, które zostały wypalone poniżej temperatury pełnego spieku masy ceramicznej podawanej przez producenta (będą chłonąć wodę), prace z pęknięciami szkliwa (tzw. harysem) lub purchlami – w zagłębianiach mogą odkładać się związki organiczne, a co za tym idzie, w pracach może zalęgnąć się pleśń, której niektóre odmiany potrafią być silnie toksyczne.

Wszystkie szkliwa i farby ceramiczne AMACO są poddawane testom przed ich wprowadzeniem na rynek, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo ich stosowania. W opisie każdego z produktów znajdziecie informacje, takie jak:

- czy szkliwo lub farba podszkliwna nadaje się do kontaktu z żywnością;

- czy szkliwo lub farbę podszkliwną można nakładać metodą natryskową.

Szczegółowe informacje dotyczące składu chemicznego wszystkich produktów AMACO dostępne są na stronie: https://www.amaco.com/sds

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl